calciu bebelus

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de raluk1985 cu 12 ani in urma.

am o fetita de 1 luna si 2 saptamani si din greseala i-am spalat ochii si fata cu gluconat de calciu in loc de ser fiziologic. dupa 1 minut mi-am dat seama si am sters-o imediat cu apa. o afecteaza cumva? i se poate intampla ceva?
multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Foarte bine ca ati spalat-o imediat ; nu s-ar fi intamplat nimic deoarece a fos calciu gluconic ! Daca era calciu clorat poate-i provoca usturimi si congestie oculara. Pastrati medicamentele cu foarte mare grije, la loc ferit de accesul copiilor si bine inscriptionate pentru a evita confuziile,mai ales cand actionati in graba .