burtica

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de ruth-ioana cu 13 ani in urma.

buna, fetita mea de 5 luni anu crestea in greutate..... facandu-i analizele am descoperit ca are heliobacter . ce ar trebui sa fac?
ce sa-i dau sa manance ?

Raspunsuri (1)

Carpe Diem

acum 13 ani

Ar fi trebuit sa va spuna medicul care a diagnosticat-o, atat tratamentul, cat si dieta. Insa la 5 luni, cred ca abia i-ati facut diversificarea, deci foarte multe alimente oricum nu mananca fetita. Fructele ( cu care se incepe diversificarea:mar, banana), din cate stiu chiar sunt indicate, iar la lapte nu puteti renunta asa devreme..
Va mai sfatuiesc sa va faceti analiza atat dvs, cat si sotul si sa va tratati daca este cazul si sa nu lasati pe NIMENI sa pupe fetita pe maini si obrajori, copiii mici sunt mereu cu manutele in gurita , altfel chiar daca fetita face tratamentul exista riscul de reinfectare, deoarece helicobacter se transmite prin saliva sau obiecte contaminate de saliva celui infestat, cred ca stiti cate alte boli si bacterii se pot transmite in acest fel copilului care are imunitatea in formare.