buric umed fara miros

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de iurcovschi cu 12 ani in urma.

am o fetita de 8ani si 9 luni.dimineata a observat ca are buricul umed,un jichid apos si fara miros,vreau sa precizez ca in urma cu 5 zile a avut dureri de burta in zona buricului si scaune apoase deschise la culoare si greata,nu mai mult de 2 scaune pe zi dar era balonata,avea gaze si avea o mare,,borfaiala,,in burtica.i/am dat biotics capsule,ceai de chimen si ceai de menta si bineinteles regim,aceleasi simptome le/a avut la 2 zile si verisorul ei.vreau sa mai precizez ca la ultimul ecograf acum 4 luni medicul a spus ca are colon iritabil sau cum se mai spunea ,,colita,,.va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Secretia ,chiar apoasa si fara miros de la nivelul ombilicului nu are noci o legatura cu disconfortul de la nivelul colonului. La ombilic (buric ) poate fi vorba de o iritatie sau chiar infectie prin scarpinare ( a se discuta cu fetita ). Trebuie aplicat o comprese sterila sau cu alcool ,la acest nivel si mers la consultatie la un medic sau la cel de familie .

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului