Buna ziua?Am o fetita de 5 luni și are doar greutatea de 5 kg e normal ??

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Alexandra avasiloae cu 3 luni in urma.

Am o fetita de 5 luni și are greutatea de doar 5 kg deși am născut cu 3,200 ,e alaptata la San,mănâncă e vesela nu miar da de gândit ca ar fi o problema ...mai are momente de greata, și de San nu mai zic ca nu accepta nimic nici siropuri nimic pe gura își provoacă voma ce ma sfătuiți sa fac ....am fost deja la 2 pediatri și nimic doar medicamente de voma și cam atât va rog am nevoie de ajutor

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Cresterea in greutate la bebelusi nu este in general constanta si poate varia semnificativ de la un bebelus la altul.

Cel mai sigur mod de a sti daca greutatea bebelusului tau este in grafic este sa verifici cu medicul pediatru.

Vomitatul poate fi cauzat de o diversitate de afectiuni, daca pare a fi constant, este cel mai bine sa ceri ajutor medical. Poate fi un simplu reflux gastroesofagian, dar poate fi vorba si de alte probleme mai serioase ce pot necesita tratament special.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Nou-nascutul/cresterea-si-dezvoltarea-nou-nascutilor_246