Buna am o fetițăde 4ani si 7 luni și are doar 13 kge normal sa aibă atâtea kg?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Mihai Martinas cu 6 luni in urma.

Nu are nimica e vioae aleargă se joaca mănâncă doar ca nu ea în kg

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Greutatea unei copii poate varia in functie de mai multi factori, cum ar fi inaltimea, nivelul de activitate fizica si metabolismul individual. In general, pot exista variatii in greutatea copiilor si acestea pot fi considerate normale. Pana la varsta de 5 ani, factorii de crestere variaza considerabil si este important sa se monitorizeze cresterea si dezvoltarea generala prin intermediul vizitelor regulate la medic.

Este important sa oferiti copilului dumneavoastra o alimentatie echilibrata si sanatoasa, imbogatita cu fructe, legume, proteine slabe, lactate si carbohidrati. Daca sunteti ingrijorat cu privire la greutatea copilului dumneavoastra, ar putea fi util sa discutati cu medicul pediatru, care va poate oferi sfaturi si orientari suplimentare.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/copilul-tau-nu-crestei-cand-te-adresezi-mediculuii_18190