bloc de ramura stanga

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de DANA17126194 cu 15 ani in urma.

Ma numesc Alina si am un baietel de 8 ani. Ieri am fost la un medic pt a-i face o electrocardiograma, necesara pt un concurs sportiv. Mi s-a spus ca baietelul meu are bloc de ramura stanga. As dori sa aflu ce presupune aceasta boala, cit este de grava, ce tb sa fac in viitor. Definitii am tot citit pe net, dar as dori sa stiu mai multe despre acest lucru. Va multumesc!

Raspunsuri (4)

carmen658

acum 15 ani

Buna AlynaR,
Exista blocuri de ramura dreapta si blocuri de ramura stanga. Unii se nasc cu astfel de blocuri congenitale, dar ele sunt bine tolerate si in general nu necesita nici un tratament.
Nu exista un tratament al blocului de ramura stanga; prezenta lui atrage atentia asupra cauzelor ce l-au produs, deci conduita este dupa caz - coronarodilatatorie, tratament antiinfectios, inlaturarea medicatiei incriminate.
Multa sanatate

georgeta

acum 14 ani

sotul meu are acelasi diagnostic de copil mic.Este sportiv de cand se stie,nu a stat nici macar o zi in care sa nu faca 2 ore de sport intens.Arata super la 34 ani,numai muschi,si e sanatos tun.A fost antrenor karate,in facultate ...stai fara griji.sa-ti faci griji daca nu face sport,ii va bate inima abia auzibil.multa sanatate.

catalin avram

acum 10 ani

si nu are nici o problema ? ca si mie mio spus ca am blocaj la dreapta acuma la 18 ani? si nu are probleme ?

Marin Ancuta

acum 8 ani

Am facut si eu niste analize si au constatat ca am BRS ,acum eu nu stiu ce sa fac unii imi spun sa ma operez ,altii spun ca il am din nastere si m-au pus putin pe ganduri .Ce ma sfatuiti sa fac?

MULTUMESC.