Blefarita sau ptoza?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de MembruMobileAppdiduts94 cu 6 ani in urma.

Bună ziua!Am și eu bebelușul de 2 luni,s'a nascut cu ochisorul stang umflat si inchis..din spital mi s-a spus ca este ptoza palpebrala si a recomandat consult la specialist.Am fost la Bucuresti la un oftalmolog pediatru si ne-a spus sa mai asteptam pt ptoza ca poate ochisorul isi revine in timp ca este prea mic,mi-a dat picaturi cu antibiotic Nettacin timp de 7 zile,de 4 ori pe zi.A deschis ochisorul doar jumatate dar pleoapa superioara este foarte inflamata si rosie,ii curge uneori un lichid transparent la coltul ochisorului,îi dau de 2 zile doar seara cu Kanamicina unguent,il spal cu apa calduta si curat cu ser tot timpul,dar este mai inflamat si il deschide mai greu.Incep sa cred ca il jeneaza.Ce sfat imi dati?Nu vreau sa ma gandesc sa ajunga la operatie..pe net am gasit ca ceea ce ar avea seamana cu blefarita. Ajutati-ma cu un sfat va rog.

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Buna ziua. In primul rand ar trebui facuta analiza lichidului respectiv. Oricum este riscant pentru organism sa amestecam antibioticele, cu atat mai mult la un bebelus! La spitalul MedLife (str Grivita) in Bucuresti sunt oftalmologi militari, foarte buni - vi-l recomand pe dr. Stefaniu Ioan, eu am mers la dumnealui - chiar daca nu este pediatru. Asta este parerea mea. Sanatate si toate cele bune!