Bebelusul meu are 3 săptămâniși încă are icter,e normal??

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Utilizator11703242408 cu 4 luni in urma.

Este galben la fata și la ochișori

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Este relativ normal ca bebelusii sa aiba icter in primele saptamani de viata. Icterul apare atunci cand nivelul de bilirubina din sangele bebelusilor este mai mare decat normalul. Bilirubina este o substanta produsa in mod natural in organism si eliminata prin intermediul ficatului. La nou-nascuti, ficatul poate avea dificultati in a procesa bilirubina, ceea ce duce la acumularea acesteia si la aparitia icterului.

Icterul fiziologic, care este cel mai comun la nou-nascuti, poate aparea in primele doua saptamani de viata si se rezolva in mod natural intr-o perioada scurta de timp. Cu toate acestea, in unele cazuri, icterul poate dura mai mult si poate fi mai intens, necesitand investigatii si tratament suplimentar. In general, icterul dispare in mod natural pe masura ce bebelusul creste si sistemul sau digestiv devine mai eficient in eliminarea bilirubinei.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Nou-nascutul/icterul-la-nou-nascuti-hiperbilirubinemia_236