Bebe refuza laptele ?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Utilizator11551165821 cu 3 ani in urma.

Buna ...am un băiețel de 6 luni și 2 săpt..este hrănit cu lp...decand am inceput diversificarea ,mâncarea o papa foarte bine doar că ușor ușor a renunțat la lapte .in ultima săptămână nu mai dorește absolut deloc lăptic..plânge pur și simplu de foame dar nu vrea lapte..hrana solida o acceptă imediat...nu știi ce să mai fac sa accepte lapticul..i am pus cereale în lapte ,degeaba...astăzi am incercat alta formula și joci așa nu bea...am încercat și în preparate sa i pun lapte ,cum da de gust refuza categoric..ați întâmpinat așa cu bebelușii voștri? Astăzi a băut doar 150 ml de lapte și am reușit să l păcălesc facandu i 200 ml lapte praf cu câteva lingurițe de ovăz și o banana

Raspunsuri (10)

Admin SfatulMedicului

acum 3 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul de familie. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Nou-nascutul/cresterea-si-dezvoltarea-nou-nascutilor_246

Utilizator11551165821

acum 3 ani

Am sunat și la medic...mi a recomandat sa incerc mai multe tipuri de lapte.
Am incercat 3 mărci până acum ..Oare e ok macar sa i bag cate o măsură 2 de lapte praf in mâncare? Nu știu cum să mai fac ....Dr zicea să i dau lapte de vaca...dar cum să i dau lapte de vaca la un bebelus atât de mic

Utilizator11616062291

acum 3 ani

Bună la fel face și bebele meu de 5 luni acuma, de ceva timp am început diversificarea și nu când da de gustul la lapte nu mai vrea nici cum, dumneavoastră ați rezolvat? Ce ați făcut?

Utilizator11616062341

acum 3 ani

Bună la fel face și bebele meu de 5 luni acuma, de ceva timp am început diversificarea și nu când da de gustul la lapte nu mai vrea nici cum, dumneavoastră ați rezolvat? Ce ați făcut?

Utilizator11626471832

acum 2 ani

Bună mamici asa pățesc și eu cu bebe 5 luni jumătate nu mai vrea lapte praf deloc decât în somn reușesc să-l hrănesc....voi ce sa întâmplat pana la urma ce a avut.va rog spuneți-i ca nu mai știu ce sa fac refuza total biberonul

Utilizator11633353589

acum 2 ani

Buna! Ați reușit sa Rezolvați problema cu alimentatia bebelușului? Și noi ne chinuim de careva luni, in prezent bebe are 6 luni, nu accepta diversificarea, nu accepta laptele decât in cantități mici și foarte greu, prin somn sau distrasa prin cântecele. Nu mereu funcționează, e un chin continuu. Cum s-a rezolvat la voi cu papatul?

MembruMobileApp150330210311301

acum un an

Buna seara , ati rezolvat problema avem si noi aceeasi cu bebele nostru de 5 luni .

Monica

acum 6 luni

Cum ați rezolvat aceasta problemă, sunt și eu interesată 😭

Utilizator11703676950

acum 3 luni

Buna mamici . Ati reusit sa rezolvati problema ? Aceeasi problema o avem si noi 🤦‍♀️

Alexandra

acum 3 luni

Bună mămici? Cum ați rezolvat problema cu refuzul laptelui? Într-o săptămână facem 6 luni, am inceput diversificarea si acum refuza lactatele (am incercat si iaurt grecesc)…