Bebe de 7 luni jumate nu sta nesprijinit in sezut

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de vera2012 cu 11 ani in urma.

Am un bebe de 7 luni jumate care inca nu sta nesprijinit in sezut;in rest este foarte activ,se rostogoleste de pe spate pe burta si invers pe toate partile,se taraste dupa jucarii,lalalizeaza (ta-ta;da-da,pa-pa),incearca mersul de-a busilea acum,sta in sezut in scaunul de masa si in carut dar pus pe podea sau in pat inca se sprijina pe palme;are o greutate de 7,200 kg si 68 cm,fara probleme la nastere,mananca diversificat de la 4 luni;

credeti ca sunt probleme sau are el un ritm de crestere mai lent?
sunt un pic ingrijorata cand vad ca scriu mamici ca bebeii lor stau de la 5 luni in sezut,ba chiar se ridica in picioare;

multumesc frumos ptr raspuns

Raspunsuri (9)

alina.c

acum 11 ani

baietelul meu are un an si 5 luni. aceleasi griji mi le-am facut si eu la vremea mea. a stat in fund tarziu, a mers greu si refuza sa vorbeasca. in rest e sanatos tun. nu a fost niciodata bolnav si e foarte activ, dar incapatanat. fiecare bebelus se dezvolta in ritmul lui. multa rabdare si multa sanatate sa fie, ca vin toate. sa cresteti mari

vera2012

acum 11 ani

multumim frumos ptr raspuns;sincer chiar incepusem sa imi fac griji de ce nu sta singurel in sezut,ca alti copii deja cica se ridica in picioare;
asa zic si eu ca nu toti sunt la fel si fiecare are propriul lui ritm de dezvoltare dar stiti cum este cand incep cei din jur:vai da de ce nu face asa,de ce e asa si altele...si te baga la idei l un moment dat;

valentina

acum 10 ani

U

valentina

acum 10 ani

Am si eu 2 băieţei gemeni născuţi prematur la 35 săptămâni.Nu stau in fundulet singurei...Nu ştiu dak au vreo problema sau nu.Au dejea 8 luni....Ajutaţi-ma si pe mine cu un răspuns va rog frumos

andreea

acum 10 ani

Mergi cu bebeii la un neurolog.posibil sa aveti nevoie de kinetoterapie.sanatate multa!

Moiseenco raia

acum un an

Am un bebe de 7 lunite nu sta deloc pe fundulet este foarte moale .

Loredana

acum un an

Asa si al meu. Cum ati rezolvat problema?

Tanya

acum 10 luni

Buna ziua, și fetița mea de 6 luni este exact la fel, pediatra mea sp că este totul normal și că nu toți copii au creșterea la fel, dar eu sunt un pic zbuciumată 😔tu cum esti acum?

Giulia

acum 4 luni

Buna.este bine fetita acum?