Antibiotic Colistin la copii de 2-3 ani?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Bogdan Mihai cu 2 luni in urma.

Colistin tablete ,se mai gaseste acest antibiotic pe piata din romania in farmaci?

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Colistin este un antibiotic utilizat in principal pentru tratamentul infectiilor complicatii de bacterii gram-negative, precum Pseudomonas aeruginosa. In ceea ce priveste utilizarea la copii, dozarea difera in functie de varsta sau greutate, fiind recomandat sa consultati un medic.

Referitor la disponibilitatea acestuia in farmaciile din Romania, este posibil ca acest antibiotic sa nu fie disponibil in toate farmaciile sau la un anumit moment de timp, din cauza fluctuatiilor de stoc. S-ar putea sa fie nevoie sa solicitati informatii despre disponibilitatea acestuia la farmaciile locale sau sa incercati sa verificati disponibilitatea lui online.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/sanatatea-copilului/bolile-copilului/Bacilul-piocianic--Pseudomonas-aeruginosa-_4638_3582

Bogdan Mihai

acum 2 luni

Multumesc pentru raspuns, nu se poate comanda online deoarece este un antibiotic foarte puternic si este nevoie de reteta din partea medicului, nu vad cum as putea sa il cumpar online. Chiar si cu reteta din partea medicului specializat nu l-am gasit in farmacii , am inteles ca este retras pe piata din romania in urma cu 5 ani de zile.
Daca cineva stie ca este pe stoc in farmacie, va rog sa ma ajutati cu numele farmaciei .
Va multumesc

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Daca Colistinul nu mai este disponibil, exista mai multe alternative pentru tratamentul infectiilor bacteriene, in special pentru cele cauzate de bacterii Gram-negative rezistente la multiple medicamente. Alegerea unui antibiotic alternativ depinde de tipul specific de infectie, de susceptibilitatea bacteriana si de profilul pacientului.

Discutati cu medicul despre toate optiunile disponibile in acest caz.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/infectii-bacteriene_7881