anestezia generala la copil de 7 ani

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de rva82 cu 11 ani in urma.

Buna ziua am baietelu de 7 ani si urmeaza sa i fac operatie lipsa de un testicul.Mi sa spus cai face operatie generala ce sa fac nu stiou prea multe si imi este frica cat timp durteaza anestezia cat timp este incostient?

Raspunsuri (1)

Alina Daniela3

acum 11 ani

Eu am avut 3 anestezii la baiat. De 2 ori cand a avut nevoie sa i se puna/scoata tija la mana si odata, vara trecuta, la un RMN.
Pe copil o sa-l cantareasca, o sa vrea sa afle daca e alergic la ceva, sa nu fie racit si o sa-l anestezieze prin branula, adica pe vena. S-ar putea si cu gaz. As fi vrut varianta asta la RMN dar cica nu se poate. Va fi trezit de dr cand cred ei de cuviinta. Eu una...nu mai vreau sa-l vad anesteziat, bolborosind 2-3 cuvinte sau vomitand.