analize copil 4 luni?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de laura_simona cu 13 ani in urma.

buna seara.
nepotelul meu de 4 luni nu se ingrasa deloc, creste doar in inaltime.mama lui este ingrijorata deoarece fratiorul lui mai mare se dezvolta foarte bine cand era de varsta celui mic.ce analize se pot face pt a se depista cauza?sa fie si din cauza ca s-a nascut la 8 luni?
mentionez ca nu accepta biberonul si se hraneste doar la san.mamica lui il alapteza des insa tot degeaba.
va multumesc!

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Pentru bunica , Bună ziua , Un copil alimentat la sân are nevoie în plus de sucuri de morcov, de fructe, pentru aport în plus de vitamine . La această vârstă de 4 luni , chiar dacă a fost născut înainte de termen ( 8 luni ) trebuie să-şi dubleze greutatea de la nastere . Nu are nevoie de analize pentru aprecierea cresteri . Verificaţi dacă mama are suficient lapte .Vorbiţi şi cu medicul de familie şi asistenta de la dispensar.
Cu sănătate Dr. Emil Otesteanu

Iuli

acum 13 ani

Poate nu are suficient lapte sau nu este destul de hranitor, sau el nu asiminleaza. Trebuie neaparat vazut de medicul pediatru.

laura_simona

acum 13 ani

problema este ca nu accepta biberonul deloc, daca i-l dam vomita, deci nu prea are cum sa il hraneasca cu altceva. in greutate nu stiu cat a luat.

coco

acum 13 ani

mama poate testa grasimea laptelui, stoarce putin lapte din san intr-un pahar, daca formeaza deasupra un strat de grasime si este usor galbior ( culoarea untului de casa), laptele este suficient de gras si hranitor