amigdalita pultacee

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de NICOLETA71127531 cu 11 ani in urma.

Buna,am un nepotel de 3 ani si 9 luni care face mereu puroi in gat,de data asta pe langa nas infundat,temperatura 39,si raguseala,i s au umflat pleoapele superioare.am fost la medic si i a prescris augumentin,starea lui nu s a ameliorat,am fost la urgenta cu el si i s a pus diagnosticul de amigdalita pultacee ,i s au dat ceforte injectabil dimineata,gentamicina injectabil Seara,nurofen si picaturi Pt pleoapele umflate,sanatatea nu s a ameliorat,din contra,nu reuseste sa manance nimic,ieri a facut diaree de trei ori,il doare stomacul,ganglionii in jurul gatului sunt foarte umflati si acum,nasul parca e si mai infundat,febra nu mai are.va rog,daca mi poate oferi cineva vreun sfat,va multumesc.

Raspunsuri (1)

Lory

acum 10 ani

Cefort injectabil..., dar dac face cam des infectii in gat ar trebui operatie la amigdale prin radiofrecventa , nu scoase ci doar micsorate