Am 1 copil de 2 sapatamani si i sa unflat sanul drept ?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Utilizator11721212529 cu 2 luni in urma.

Umflarea sânului drept la copil mic

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Umflarea sanului la un bebelus, cunoscuta si sub numele de mastita neonatala, este o conditie relativ comuna si de obicei nu este o cauza de ingrijorare. Aceasta poate fi cauzata de cantitati ridicate de estrogen de la mama, care poate trece la bebelus inainte de nastere.

Umflaturile s-ar putea simti tari sau moi si pot fi insotite de o mica secretie seminala. Este important sa stii ca aceasta afectiune se poate intampla la ambele sexe si poate afecta unul sau ambii sani.

Totusi, daca observati ca umflatura devine mai mare, rosiatica, daca pare dureroasa la atingere, sau daca bebelusul pare nelinistit, ar trebui sa il duceti pe copil la un pediatru imediat.

Daca umflatura persista mai multe saptamani sau bebelusul are febra, ar trebui sa vorbiti cu un medic. In unele cazuri rare, poate fi nevoie de tratament pentru o infectie sau o alta conditie medicala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/infectiile-sanului-mastitele_6451