alaptat bebe 4 luni

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de mihaela.durnac cu 9 ani in urma.

Buna ziua,

As dori sa stiu daca este in regula sa dau crereale 4+ fetitei mele in varsta de 4 luni si o saptamana.Pediatra mi-a recomandat introducerea cerealelor seara pt.ca fetita a luat in greutate de la 3 la 4 luni doar 350gr.Mentionez ca fetita mananca exclusiv lapte matern,mananca cu pofta,uda cam 6 scutece\zi, este f.vioaie si activa. La nastere a avut 3,250 kg. si 49 cm,acum are 6,600 kg. si 64 cm.Prima si a doua luna a luat cate 1,200 kg.,in a treia luna 750 gr. si in a patra doar 350gr.Initial nu am fost de accord cu introducerea cerealelor, caci am lapte suficient(scot cu pompa 200 ml dintr-un san si 100 din celalalt),insa de o sapt.nu a luat deloc in greutate.
Dvs. ce parere aveti?
Multumesc anticipat!

Mihaela Durnac

Raspunsuri (2)

Dr. Tamara Marcovici

acum 9 ani

Buna ziua. Cresterea ponderala si in lungime a sugarului este in regula. Fetita si-a dublat greutatea de la nastere, ceea ce corespunde idealului pentru varsta de 4 luni. Cresterea din ultima luna nu se incadreaza in parametrii teoretici (750 g/luna in primele 4 luni de viata) dar sporul ponderal este adecvat, media lunara fiind de 875 g. Sporul ponderal poate inregistra si stagnari de scurta durata, care nu trebuie sa va ingrijoreze in conditiile in care copilul este sanatos. Toate cele bune!

mihaela.durnac

acum 9 ani

Multumesc mult pentru raspuns!