afectiuni

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de danielm cu 12 ani in urma.

in ce consta entorsele, luxatiile si fracturile?

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

1. ) ENTORSA consta in :Modificari locale ( dureri, tumefactie,limitarea miscarilor ) la nivelul unei articulatii prin caderi accidentale sau alte traumatisme. necesita repaus..
2. ) LUXATIA consta in deplasarea unor oase din articulatie in urma unor accidente sau compresiuni.. Necesita repunerea oaselor in pozitia initiala ( deobicei prin manopere medicale nechirurgicale )..
3.) FRACTURILE pot fi cu deplasarea fragmentelor sau fara deplasarea lor in urma diverselor traumatisme ( loviri , accidente , caderi etc ) Cele fara deplasare beneficiaza de aparat gipsat , fara interventie chirurgicala , cele cu deplasare au nevoie de repunere in pzitia fiziologica ( deobicei ) prin interventie chirurgicala.