ablatarea

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Alina- Carmen9 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, fetita are 8 luni si doresc s-o intarc. La care mese ar trebui sa renunt la alaptarea la san? Daca se trezeste noaptea de 3-4 ori si suge, cu ce ar trebui sa inlocuiesc asta? Are aprox 8,5 in greutate. Multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

La 8 luni multi bebelusi nu mai sug la mama,care nu mai are lapte si alti multi noaptea o folsesc pentru osihna atat pentru copil cat si pentru mama. Dvs, daca a-ti fi inceput diversificarea corect la 5 luni ,acum bebele ar manca deja cu lingurita . Laptele mamei este deja pe sfarsite si nu mai are aceeasi valoare Calorica cum a avut in primele 6 luni. Deci oricum va veti afla intr-o zi chiar brusc fara lapte. deci Seara trbue sa manance un lapte( praf) cu gris fiind mai consistent pentru noapte. Daca doriti ,in adevar, intarcarea , pentru noapte ungeti mamelonul cu o solutie acrisoara sau amaruie ( suc de lamaie , suc de grappefruit ) si noaptea copilul va respinge sanul si treptat se va obisnui sa adoarma. Sfatuiti-va si cu medicul de familie asupra alimentelor pe care le primeste bebe prn diversificarea care o practicati astazi. Va doresc rabdare si perseverenta

Alina- Carmen9

acum 12 ani

Multumesc de raspun
Am inceput diversificarea treptat si acum mananca cu lingurita, desi inceputul mereu se lasa cu proteste.. nu stiu unde am gresit la inceput.