zile "sigure"

Contraceptie

Postata de ioana25596287 cu 13 ani in urma.

Buna! as dori sa aflu mai multe despre metoda "calendarullui", ce zile sunt cele mai sugure pt contact sexual? Folosesc si mercilon, insa vreau sa fiu sigura si ca ziua este "nefertila".

Raspunsuri (2)

Sheila

acum 13 ani

Daca anticonceptionalele sunt administrare corect, adica zilnic cam la aceeasi ora, poti sa ai contact in orice zi a lunii. Toate zilele sunt sigure. Metoda calendarului nu te poate ajuta pentru ca in momentul in care administrezi ac ovulatia nu mai are loc.

Iuli

acum 13 ani

Despre metoda calendarului poti cauta pe net. Ma mir totusi ca la 21 de ani nu stii asa ceva. Zilele 1-10 sunt "sigure", 10-18 nu, 18-28 din nou sigure. Parerea mea sincera este ca metoda calendarului nu exista, mi se pare o p***ae, pentru ca nimeni nu poate sti cand are loc ovulatia (decat cu teste de ovulatie etc). Ca sa fii tu linistita, evita zilele zise fertile, desi in teorie cu AC nu ovulezi deloc.