Yaz luat gresit,ce se poate intampla?

Contraceptie

Postata de Utilizator11710273300 cu o luna in urma.

Bună! Iau yaz de un an și jumătate. Săptămâna trecută am luat pastila de sâmbătă în locul celei de vineri,iar sâmbătă am luat o pe cea de vineri. Vreau sa știu dacă scade eficienta contracepției sau ce alte probleme pot apărea. În plus,chiar după atâta timp,sunt luni în care în jurul săptămânii 2 apare un mic spotting care ma îngrijorează, dar la ultimul control totul era normal. Mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Daca in aceeasi zi ati luat pastila corespunzatoare altei zile, nu ar trebui sa apara probleme. Yaz este un contraceptiv hormonal combinat, ceea ce inseamna ca fiecare pastila contine aceleasi hormoni in aceleasi concentratii. Ordinea in care luati pastilele nu afecteaza eficacitatea contraceptiei.

In ceea ce priveste "spotting"-ul, este un efect secundar frecvent intalnit la femeile care iau contraceptive orale. Insa, daca persista sau devine mai sever, ar trebui sa consultati un medic.

Va recomandam sa discutati cu medicul despre aceste probleme pentru a fi sigura ca nu este nimic grav. De asemenea, incercati sa fiti mai atenta cu administrarea pastilelor pentru a evita confuziile.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-intrebari-frecvente_1186
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-si-efectele-secundare-asupra-celorlalte-viscere_1187
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/factorii-care-reduc-eficienta-anticonceptionalelor_7792