Yasmin

Contraceptie

Postata de AndreeaAndreea1234 cu 11 ani in urma.

Buna seara! Pe data de 25 mai am facut o ecografie transvagiala si s-a descoperit ca am ovare polichistice. Ca tratament ginecologul mi-a prescris Yasmin pentru 3 luni de zile. Pe data de 5 iunie (cu 5 zile mai devreme) a fost prima zi a menstruatiei (doar cateva picaturi) si am luat prima pastiluta de yasmin. Problema este ca au trecut 10 zile de atunci si menstruatia nu inceteaza, de obicei tine 4-5 zile. Acum curge mai mult ca la inceput si de doua zile am inceput sa am si crampele menstruale ca in fiecare luna. Care sa fie cauza? Am facut si un tratament cu polygynax si canesten pentru o candida usoara in perioada asta.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Poate fi tulburarea hormonala produsa de administrarea anticonceptionalelor. Daca sangerarea se prelungeste, va recomand sa consultati medicul ginecolog.

AndreeaAndreea1234

acum 11 ani

Va multumesc pentru raspuns! Banuiam ca poate fi o dereglare hormonala. Daca se prelungeste cat? Deja sunt in a 11-a zi de sangerare si nu da semne ca se va opri curand.