yasmin

Contraceptie

Postata de alynaroxana cu 12 ani in urma.

am inceput blister nou dupa 3 zile de la terminarea ultimului blister pt ca atunci mi-a venit menstra si nu in a 8a zi. ce pot face in acest caz......afecteaza contraceptia?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

administrarea contraceptivului se va face timp de 21 de zile,urmat de 7 zile de pauza , timp in care va apare sangerarea de privatiune; daca doriti sa schimbati data aparitiei menstrei, atunci se va scurta pauza (niciodata nu se va prelungi), cu cate zile veti dori sa apara mai devreme menstra , insa exista posibilitatea de aparitie a unor sangerari intermenstruale (pete) sau a lipsei sangerarii dupa terminarea respectivului blister.