yasmin

Contraceptie

Postata de alinagrgn cu 13 ani in urma.

am 21 de ani.iau yasmin de un an si jumatate, dar fara a face analize. doctora ginecolog mi-a spus ca daca nu mi-e rau de la ele nu am de ce sa le schimb. vreau sa stiu daca trebuie sa fac analize si ce analize? sunt potrivite pt varsta mea sau sunt prea puternice? pauza trebuie sa fac? cat timp? am facut de 2 ori,cate o luna. in timp, ma pot afecta? voi mai putea face copii?

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 13 ani

Mergi la un medic endocrinolog. Ceea ce faci tu se numeste inconstienta crasa. Stii ca de curand a murit o doamna foarte cunoscuta, 38 de ani, printr-un atac cerebral provocat de anticonceptionale? Ai auzit de prezervativ?

Raisa

acum 13 ani

Nu face pauze fara sa te consulti si cu ginecologul ca nu o sa-ti fie bine ci chiar dimpotriva. Copii vei putea face. Daca nu te simti bine cu tine si consideri ca esti prea tanara poti sa cauti metode contraceptive pe baza de hormoni cu o doza mai mica.

mimirella

acum 13 ani

Dupa orice contraceptiv hormonal poti face linistita copii.
cat despre yasmine, sunt cam puternice, chiar daca se presupune ca au o doza de hormoni mai mica decat altele.
eu folosesc inelul vaginal si este foarte bun. are si cea mai mica doza de hormoni deci il recomand cu caldura.

daria

acum 13 ani

da, sunt cam puternice. si eu sunt de aceesi varsta si de la ele m-am ingrasat, eu care nu puneam un gram pe mine nici dupa mesele de sarbatori de exemplu.

alinagrgn

acum 13 ani

eu nu m-am ingrasat. chiar imi e bn q ele. dar vreau doar sa fiu sigura si impacata q mn. ms pt raspunsuri

Irina

acum 13 ani

Daca nu te-ai ingrasat nu inseamna ca ti se si potrivesc. Ar trebui sa mergi totusi la un consult si sa mai faci verificari ca sa fii sigura ca nu vei avea probleme. Ce te costa un drum pana la medic?
Si da, exact cum ti-a zis daria, are doza mare de estrogen Yasminul.
in loc sa faci un efort dublu, nu ai prefera sa o iei mai usor? Asa si cu estrogenul asta.