va rog ..cine ma ajuta

Contraceptie

Postata de kristeen cu 12 ani in urma.

buna..va rog daca ma puteti ajuta si pe mine urgent cu un raspuns....am inceput sa iau si eu pilule yaz de 1 luna de zile la indrumarea doctorului. cele roze mi s-au terminat dar nu mi-a venit inca menstruatia..cred ca imi vine cam in 2 zile. ce sa fac acum sa continui cu cele albe sau sa iau altele roz?? va rog un raspuns urgent:D

Raspunsuri (4)

lucretiapreda

acum 12 ani

Buna, trebuia sa continui sa iei pilulele. Menstruatia apare intr-o perioada de 7 zile de la ultima pilula roz. Deci, continua sa le iei!

kristeen

acum 12 ani

multumesc foarte mult pentru raspuns rapid...am citit sie u dinnou prospectu si sa zic ca am inteles.....dar daca imi vine mensruatia in timpul celor albe nu le intrerup nu....sau daca nu imi vine pana le termin...le incep pe cele roz.. nu?

lucretiapreda

acum 12 ani

Normal ar fi, conform prospectului, sa iti vina menstruatia in acest interval de 7 zile (pilule albe). Daca nu iti vine, mergi la medic! Indicat ar fi sa nu intrerup administrarea pana nu termini blisterul. Deci, daca nu vine menstruatia, nu mai incepi un alt blister, si mergi la medic! Sanatate!

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

blisterul de 21 de comprimate trebuie consumat (cate un comprimat zilnic, la aceeasi ora, in ordinea indicata), dupa care se va face o pauza de 7 zile, timp in care va trebui sa apara sangerarea de privatie (de obicei la 2-3 zile de la ultimul comprimat de Yasmin)