Urgent!

Contraceptie

Postata de Bloody cu 12 ani in urma.

Ieri am avut 2 contacte sexuale.Unul protejat si unul neprotejat la interval de 30 de min unul de celalalt.Dupa am luat postinor intr-o ora de la ultimul contact.In aceeasi zi mi-a venit si menstruatia( luna trecuta tot pe 2).Dupa cateva ore am avut febra si mi-au aparut niste pete rosii.ce sa fac?E posibil sa raman insarcinata?Am 15 ani.

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

In timpul menstrei sunt eliminate detritusuri celulare (elemente ale endometrului uterin dezvoltat pentru implantarea ovulului fecundat, ceea ce nu mai este posibil ) si astfel nu mai este posibila implantarea zigotului. Febra si eruptia prelungita trebuie obiectivata de medicul de familie. In perioada menstrei imunitatea este scazuta si favorizeaza aparitia infectiilor. Ar fi utila vitamina C in aceasta perioada (supliment alimentar sau alimente-fructe)

Bloody

acum 12 ani

Acum o saptamana a avut o prietena de-a mea rubeola.Cred ca am luat si eu.Se poate sa nu-si mai faca efectul postinorul?Multumesc anticipat!

Bloody

acum 12 ani

luna trecuta mi-a venit menstruatia pe 1 ,cu o luna in urma pe 2 .Pe 20 am avut un contact sexual,dar prezervativul s-a rupt.Iubitul meu nu ajunsese la final,dar de cateva zile mi-au crescut sanii si ma dor.De asemenea sunt imbalonata.