Urgent

Contraceptie

Postata de Toolo cu 13 ani in urma.

Mi-a venit ciclul in 18, iar ieri, in 22, a fost ultima zi. Tot ieri am avut un contact sexual protejat, insa dupa ce a ejaculat, prietenul meu a vazut ca prezervativul era rupt..de-a dreptul.. Ce trebuie sa fac? La cate ore dupa se face testul de sarcina? Dar pilula aceea la cat timp se ia dupa contactul sexual? (as fi recunoscatoare daca mi-ati spune aproximativ si un pret) Mentionez ca menstruatia mea este neregulata. Va multumesc anticipat..

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Ia repede pastila de a doua zi Escapelle. Poti lua pana la 72 de ore dupa contact si impiedica fixarea unei eventuale sarcini. Testul de sarcina se face la 3 saptamani dupa contact si poate fi prea tarziu. Ia escapelle cu incredere. Costa cam 75 de lei dar merita. Eu am luat si a fost ok, doar m-au durut sanii un pic. Recomand escapelle nu postinor. Nu te speria, se intampla si o sa fie bine daca iei pastila.

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna seara,

intradevar, tot ce a spus si ''''iuli'''' mai sus este corect. pana in 72 de ore puteti lua ''''pastila de a doua zi''''. denumiri comerciale puteti cauta pe net mai multe. puteti lua si postinor daca nu va permiteti mai mult. testul de sarcina in nici un caz nu este folositor acum, este prea devreme pentru asa ceva. sa nu uitati sa cititi si prospectul ''''pastilei'''', pentru a nu va speria urmatoarele cicluri, care vor fi un pic ''''aiurea''''. daca a trecut deja prea mult timp, sa nu uitati si de testul de sarcina...

va urez o seara buna