Urgent

Contraceptie

Postata de oxxy cu 13 ani in urma.

Iau contraceptive yasmin si sunt racita. E gresit daca iau in acelasi timp paracetamol sinus? Ce inseamna : contraceptivele cresc metabolismul hepatic al paracetamolului?

Raspunsuri (3)

Mira

acum 13 ani

Adica daca iei mult paracetamol iti poate afecta ficatul. Mai bine ia si tu niste humex sau coldrex sau fervex sau din astea. Vezi ce au in componenta.

Anca

acum 13 ani

Poti lua in siguranta paracetamol in acelasi timp cu anticonceptionalul. Nu exista contraindicatii, in schimb daca vei avea nevoie de antibiotic, in functie de perioada de ciclu in care esti ( a cata tableta din folie), este posibil sa ai nevoie de metode suplimentare de protectie (prezervativ), deoarece antibioticul poate diminua absorbtia contraceptivului si ii poate scadea eficacitatea. Citeste prospectul pentru mai multe detalii. Multa sanatate.

stefan

acum 13 ani

Am o mica intrebare, prietena mea ia Yasmin, i-a fost prescris de medicul ginecolog dupa ce s-a operat de un chist pentru ca nu avea voie sa ramna gravida 6 luni. Problema estea ca nu mai are apetit sexula de loc, inainte avea zilnic, si nu mai vorbesc de faptul nu are apetit pentru nimic, e ca o stare depresiva acuta. Vroiam sa te intreb daca ai patit si tu lucrul acesta, sau altcineva de pe aici si daca da, dupa cat timp a disparut efectul acesta, daca libidoul a trecut pe plus, sau cel putin o ameliorare
Mersi mult.