urgent, va rog!!!

Contraceptie

Postata de ellyza cu 11 ani in urma.

buna ziua, iau de 8 luni Yasmin prescrise de medicul ginecolog iar in prima luna am luat din ziua a 5 de ciclu ptr ca asa mi-a recomandat dr. deoarece cm ma tinea in jur de 7 zile...si prezentam un chist ovarian drept...dar datorita acestora a disparut....am luat anticoncept timp de 21 de zile cu pauza de 7 zile iar in a 8 zi incep alta folie si tot asa. as vrea sa stiu daca acestea ma protejeaza de o sarcina? , daca partenerul ejaculeaza in mn exista riscul sa raman insarcinata? sau, mai e nevoie sa folosim si un alt mijloc de protectie, ca de ex prezervativul?....si daca acesta se sparge, am siguranta ca nu pot ramane insarcinata? ...va rog sa-mi raspundeti si mie la intrebari si sa incercati sa ma lamuriti si pe mine! va multumesc!

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Da, acestea ofera si protectie contraceptiva, nu in totalitate, existand un risc de 0,1-0,3% de a ramane insarcinata.

Nicoleta

acum 11 ani

buna ,iau yasmin ca metoda de contraceptiva si as vrea sa iau si calciu cu magneziu berroca,as vrea sa stiu daca pastilele contraceptive isi mai fac efectul?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Da, efectul contraceptiv se mentine.