urgent, va rog!!!

Contraceptie

Postata de ellyza cu 12 ani in urma.

buna seara. am si eu o mica problema si as vrea sa ma lamuriti, va rog.
…..eu i-am anticonceptionale YASIM d 5 luni, le iau prescrise de medicul meu ginecolog ptr reglarea menstruatiei. acum sunt la a 14 a pastila, chiar azi am luat pe a 14 a si am avut o relatie intima cu prietenul meu fara a se proteja si a ejaculat in mine si nu odata ci de doua ori. Exista sansa sa raman insarcinata? sau sa-mi fac griji? va rog sa ma ajutati cu un raspuns….cand si cum imi pot da seama ca am ramas insarcinata? Sunt mult prea tanara si sunt cu facultatea si nu as vrea sa o “patesc”…va rog sa-mi rasp si mie. multumesc.

Raspunsuri (2)

alice

acum 12 ani

Nu ai de ce sa iti faci griji.Doar de aia sunt anticonceptionale,sa te fereasca de aparitia vreunei sarcini nedorite,mai ales ca le iei de atatea luni de zile.Daca le-ai luat regulat,in fiecare zi ,aprox la aceeasi ora,fara sa uit vreodata de vreuna (bineinteles,vb de cele de luna aceasta,nu de cele din lunile anterioare),nu iti fa probleme.Nu exista vreo sansa sa fi ramas insarcinata,parerea mea,a unei femei care ia anticonceptionale de aprox 5 ani de zile.

ellyza

acum 12 ani

cred ca incep sa ma mai linistesc, ptr ca f multe persoane imi spun acelasi lucru pe care si tu mi l-ai spus. si tin sa cred ca asa va fi.
pastilutele le-am luat regulat fara a uita vreodata vreo una si tot timpul la aceeasi ora, adica la 12 si mici intarzieri de maxim 20 min.
imi doresc sa fie totul bine...acum sa vedem cand voi fi in pauza de 7 zile. Ca daca in aceea pauza nu-mi va veni c at imi voi face intradevar probleme, nu?
multumesc mult ptr raspuns si ptr ce mi-ai spus! sa ai o zi frumoasa!