urgent va rog!

Contraceptie

Postata de alexasweet cu 13 ani in urma.

Buna ziua, am nevoie urgent de un raspuns ptr k nu stiu foarte multe despre acest domeniu...pot sa fac dragoste cu prietenul meu folosind numai prezervativul? nu vreau sa i-au pilule.va rog frumos , astept raspuns, o zii buna

Raspunsuri (8)

Gabi

acum 13 ani

Daca nu stii multe despre acest domeniu, nu crezi ca este cazul sa te informezi inainte de a pune in practica? Ai 22 de ani si pui o astfel de intrebare?! Desigur ca poti avea raport sexual folosind numai prezervativul. Te rog sa cauti pe internet informatii si abia dupa aceea sa treci la fapte.

alexasweet

acum 13 ani

Da am cautat informatii [e internet si despre actul sexual si despre prezervativ si despre pilule, doar k nu vreau sa i-au pilule..si nu vreau o sarcina acum . multumesc frumos

Adrienne

acum 13 ani

Daca esti in perioada fertila si pune prezervativul la momentul.............exista riscuri. Cel mai sigur este folosirea lui, chiar de la inceput..........

Ana

acum 13 ani

Educatie sexuala nu se face deloc deloc in scolile romanesti?! Poate ar trebui in facultati...

da

acum 13 ani

In scolile romanesti nu se face educatie sexuala, aceasta se poate face in familie. La scoala,copiii sunt invatati sa scrie corect astfel: Se spune ''''o zi buna'''' iar in acest context ''''iau'''' se scrie legat. In scoala primara, in clasa a2a se explica de catre invatator, cand se scrie'''' i-au'''' si cand se scrie ''''iau''''.

Ana

acum 13 ani

Pai pana una alta vad ca nici educatie sexuala, si nici gramatica si ortografie nu se fac ca lumea...Nasol.

da

acum 13 ani

Inainte de ''''si'''' nu se pune, de regula, virgula. Exista cateva exceptii, dar nu-i cazul aici. Gramatica se face suficienta in scoala, dar nu ''''se prinde'''' de multi.

Bacu Crina

acum 13 ani

Da, Alexa, mai ales la inceputul vietii sexuale este recomandat sa folosesti prezervativul si nu alte metode contraceptive. Acesta va fi pus de catre partener inca de la inceputul actului sexual, de cand organul genital intra in erectie, inainte de introducerea lui in vagin. Astfel vei fi ferita si de bolile cu transmitere sexuala si impotriva unei sarcini. NU trebuie sa iei in acelasi timp si pilule anticonceptionale. Este suficient doar prezervativul. Daca relatia devine una de durata si partenerul stabil, poti merge la medicul ginecolg si cu analizele hormonale de rigoare ti se va recomanda un anumit tip de pilule anticonceptionale. Poti utiliza in timp, in aceleasi conditii (daca partenerul este stabil si doriti sa renuntati la prezervativ) si unguente, ovule, foite care contin spermicid si te protejeaza impotriva unei sarcini. Pentru a afla mai multe informatii despre acestea te poti adresa unui cabinet de planning familial.