urgent....anticonceptionalele/...am nevoie de un sfat plss

Contraceptie

Postata de simona581 cu 15 ani in urma.

este prima data cand iau anticonceptionale. am inceput sa le iau inca din prima zi a ciclului menstrual(in acesta prima zi a fost de fapt mai mult spotting). mentionez ca fluxul acestuia nu mai este asa abundent cum era inainte, prezentandu0se in continuare sub forma spotting....
stiu ca anticonceptionalele modifica fluxul ciclului, insa este normal ca inca de la primele pastile luate sa fie asa?sau este ceva in neregula si ar trebui sa nu le mai iau?
de obicei, atunci cand imi vine ciclul primele 2 zile sunt mai mult sub forma de spotting dupa care devine normal, abundent, insa astazi ar fi a treia zi si nu vad nici o modificare a fluxului, ba tind sa cred ca mai este putin si se va opri si spottingul.sa fie aceasta o reactie a anticonceptionalelor?exclud din start posibilitatea unei eventuale sarcini.
mentionez de asemenea ca luna trecuta am luat postinor si la fel mi s-a intamplat insa dupa cateva zile de spotting, fluxul ciclului a fost normal.
va rog sfatuiti-ma...ce ar trebui sa fac?sa opresc administrarea anticonceptionalelor sau sa o continui?
va multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

carmen658

acum 15 ani

Buna,
Nu vad de ce iti faci probleme. Parerea mea este sa mergi mai de parte cu anticonceptionalele. Si mie mi s-a intamplat la fel, aceeasi problema ca a ta si continui sa le iau si acum.

simona581

acum 15 ani

buna...mersi frumos pentru sfat! asa ma gandeam si eu sa le continui dar ac***a in vedere faptul ca a fost decat putin, foarte spotting, doar 2 zile iar apoi...nimic nimic...asta ma sperie. de obicei dupa vreo 2 zile de spotting incepea sa fie ok(bine, asta cand nu luam anticonceptionale) dar acum nik, nik...sunt protejata sau nu, ac***a in vedere toate aspectele astea?
spui k si tie ti s-a intamplat la fel...dupa ce ai terminat primul blister, a fost totul ok, sau...tot la fel s-a intamplat?