un raspuns

Contraceptie

Postata de Liviana128500 cu 15 ani in urma.

pe data de 26.01 am luat pastila de a 2 a zi....dupa 6 zile de la administrarea pastilei am avut acea sangerare...scurgere.....a tinut 4 zile.....in a 5 zi s-a oprit......pe data de 8.02 mi-a curs o picatura...nu mai mult......a doua zi o secretie maronie......iar ieri a curs mai mult......normal mie trebuia sa-mi vina pe data de 13.02.....am avut dureri de spate si ale sanilor...asa cum am de obicei cand trebuie sa-mi vina......si ieri crezand ca e ciclul normal am inceput sa iau anticonceptionale..........cand m-am trezit am vz ca nu mi-a curs nimic pe timpul noptii si acum iar am dureri de spatele si ale sanilor......sa fi fost o alarma falsa.....adica pastilele anticonceptionale daca le iau in continuare isi fac efectul?ma protejeaza in cazul unui raport sexual neprotejat?......

Raspunsuri (4)

simona166117244

acum 15 ani

Buna Andrar,
In zilele urmatoare, dupa folosirea "pastilei de a doua zi", pot aparea sangerari intre doua menstruatii (ceea ce ti s-a intamplat si tie). Urmatoarea menstruatie va aparea la timp sau cu cateva zile mai deverme sau mai tarziu.
Rareori pot aparea dureri de cap, sani tensionati, ameteli, efecte care de regula dispar destul de repede dupa administrarea pastilei.
Legat de anticonceptionale . Este prima folie pe care o iei?
Numai bine!

Liviana128500

acum 15 ani

da...este prima folie.....astazi am vazut ca mi-a curs putin mai mult decat in celelalte zile...

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Sfatul meu este ca in primele saptamani sa folosesti si o alta medota contraceptiva, sa nu risti. Mai bine previi, decat sa combati.
Numai bine!

Liviana128500

acum 15 ani

aha.....oricum nu aveam de gand sa fac imediat.....cam in 2 saptamani de la inceperea pilulelor.....sau 3....sper ca e bn asa....