trompe uterine legate

Contraceptie

Postata de silvica70 cu 12 ani in urma.

Buna ! Ma numesc Silvia si am 40 de ani . Am doi copii de 8 si 6 ani pe care i-am nascut prin cezariana . La recomandarea medicului , dupa adoua operatie mi-au fost legate trompele pentru ca nu mai este indicat sa raman insarcinata pentru ca am un uter sensibil si la o noua sarcina risca sa plesneasca . Ce repercursiuni poate avea legarea trompelor asupra organismului ? Exista riscul de cancer ? VA multumesc !

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ligatura tubara reprezinta o metoda chirurgicala de contraceptie definitiva, reversibila in unele cazuri. aceasta nu afecteaza viata sexuala, libido-ul , productia de hormoni sexuali, ciclul ovulator.

david alina

acum 8 ani

Bună ma numesc alina david şi am 29 ani

Utilizator11599596202

acum 3 ani

Bună. Am 32 ani și în urma cu 3 luni am născut prematur prin cezariana și mi sa recomandat legarea trompelor dar a trecut o luna și nu mia venit ciclu. Nu alăptez. Am alăptat doar 3 săptămâni.. Medicul mia spus ca nu e nevoie de metoda contraceptiva și nu am folosit. Sa fiu iar însărcinată. De curând am avut o durere de cap și stare de greata asa nesemnificativ simțeam starea de greata. Mulțumesc.

Utilizator11604145155

acum 3 ani

Bună ziua am trompele legate de 9 ani acm în ultimele 2 luni îmi vine menstruatia de doua ori pe luna.. Am 3 copii născuți, 2 extrauterine. După ultima extrauterina miam legat trompele... Cu 9 ani în urma acm în ultimele 2 luni îmi vine menstruatia de doua ori pe luna... Puteți să-mi dați informații de ce mi se întâmplă.. Multumesc

Utilizator11613645207

acum 3 ani

Buna am trompile legate mai pot ramane