trebuie sa incep contraceptivele femodette dupa ce am folosit plasturele evra

Contraceptie

Postata de si_iu cu 13 ani in urma.

Buna ziua!Trebuie sa incep contraceptivele orale Femodette dupa ce am utilizat,vreme de 4 ani plasturele Evra ca si metoda de contraceptie.Doctorul de familie mi-a spus sa le incep atunci cand imi dau ultimul plasture jos(adica astazi-sambata-26/03/2011)dar asta ar insemna sa nu mai am mentruatie.Daca vreau sa am menstruatia ca si pana acum(tin sa precizez ca mentruatia mea e foarte regulata-adica vine exact la 28 de zile),mi-a spus sa le incep sambata viitoare,pt ca saptamana ce urmeaza ar trebui sa-mi vina,dar sa folosesc timp de o sapatamana prezervativul.M-am dus la farmacie,si acolo mi s-a spus ca trebuie sa folosesc prezervativele timp de o luna.Ati putea,va rog sa ma lamuriti si pe mine care e cea mai buna solutie, si cum e recomandat sa incep,pt a fi protejata fara sa apelez la prezervative?Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Apeleaza la prezervative, nu se intampla nimic daca folosesti o luna (sau chiar in permanenta).