Sunt șanse să rămân însărcinată?

Contraceptie

Postata de Utilizator11724082429 cu 2 luni in urma.

Bună ziua! Folosesc Belusha de 7 luni. Vineri am avut contact sexual neprotejat fără ejaculare în mine iar pilula am luat-o ca de obicei la ora 20:00. Următoarea zi, sâmbătă, am luat pilula la ora 20:00 doar că în jurul orei 23:00 am avut vărsături. Nu am luat nici o pilulă de înlocuire, în schimb duminica am luat pilula ca de obicei la ora 20:00. Astăzi este luni. Țin să menționez faptul că sâmbătă eram la ziua 19 din blister.
Ce ar trebui să fac? Continui pilulele în mod normal iar în loc de cele placebo încep un nou blister? Deasemenea, sunt șanse să rămân însărcinată?
Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Sansele de a ramane insarcinata sunt extrem de mici, dar nu imposibile. De obicei, atunci cand vomiti la mai putin de 4 ore de la administrarea pilulei, se considera ca aceasta nu a fost absorbita complet si ca ar trebui sa luati o alta pilula imediat. Faptul ca nu ati facut acest lucru inseamna ca ati fi putut fi, intr-adevar, fara protectie. Totusi, daca pilula obisnuita luata duminica la ora 20:00 a fost luata si absorbita corect, ar trebui sa va asigure protectia necesara.

Daca aveti ingrijorari in ceea ce priveste posibilitatea unei sarcini, ar fi util sa faceti un test de sarcina sau sa aveti o consultatie cu un medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/contraceptive-orale-mod-de-administrare-si-efecte-secundare_11322
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/cum-procedezi-daca-omiti-o-zi-din-tratamentul-anticonceptionali_18644
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-intrebari-frecvente_1186