stodette si riscul lui

Contraceptie

Postata de augusta19 cu 12 ani in urma.

Buna! de un an mi s-au prescris anticonceptionale milligest de la care m-am simtit foarte bine mi s-au potrivit dar din pacate sunt la ultima folie si nu stiu ce sa fac deoarece nu se mai gasesc am cautat peste tot ..si o doamna de la farmacie mi-a recomandat stodette care zicea ca are aproape aceeasi compozitie ca milligestul doar ca nu este trifazic...nu stiu ce sa fac ..ati putea sa imi ziceti care e diferenta dintre cele doua ... sau cum este stodettul deoarece imi e cam frica sa incep iar cu altele ..astept un raspuns multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Milligest este un contraceptiv combinat trifazic, adica contine gestoden si etinilestradiol , in concentratii diferite functie de cele 3 faze ale ciclului menstrual ( drajeuri galbene -faza I cu 0,03 mg etinilestradiol si 0,05 mg gestoden; drajeuri albe-faza a II a cu 0,04 mg etinilestradiol si 0,07 mg gestoden; drajeuri verde deschis- faza a II a cu 0,03 mg etinilestradiol si 0,10 mg gestoden)
Stodette este un contraceptiv combinat monofazic, adica fiecare drajeu are acceasi concentratie de gestoden (0,075mg) si etinilestradiol (0,020mg).