steriletul

Contraceptie

Postata de ema10 cu 12 ani in urma.

Buna seara,
am si eu o nelamurile legata de un sterilet. Acum o saptamana mi-am pus un sterilet, dupa ce l-am montat nu am avut nici dureri mari, nici sangerari puternice. La 7 zile dupa ce mi-am pus steriletul am inceput sa am o scurgere rosiatica, adica sangerez f putin ca in prima zi cand imi vine ciclul. Punerea unui sterilet deregleaza ciclul, adica imi poate veni ciclul mai repede decat era normal(am avut ciclu pe 15 decembrie ), sau sa fie o problema cauzata de sterilet?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

momentul optim de implantare a dispozitivului intrauterin (sterilet) este in zilele 3-6 ale ciclului menstrual, o insertie tardiva ducand la durere, sangerare. exista posibilitatea aparitiei unor mici sangerari intermenstruale in primele luni dupa insertie, sau a unor menstruatii abundente si mai lungi, cazuri in care se poate incerca un tratament cu antiinflamatoare nonsteroidiene. steriletul hormonal actioneaza ca si in cazul unor contraceptive orale.

sav vergi

acum 9 ani

buna ziua am o intrebare care ma intereseaza raspunsul dvs ,in data de 12 martie mi-sa pus un diu,in data de 28 martie am inceput sa singerez putin o culoare roz,dupa citeva zile a inceput normal si acum singerez si sunt in data de 6 aprilie ,este normal .va multumesc