Steriletu si sexul oral?

Contraceptie

Postata de Cristi cu 21 ore in urma.

Buna ziua.Noi avem deja 2 copii,sotia si eu vrem sa folosim ca metoda contraceptiva steriletul.
Mie imi place sa ii fac sex oral si vroiam sa stiu dc steriletul sau firele se vor simti sau incomoda la practicarea sexului oral ?Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 21 ore

Buna ziua,

Steriletul (DIU - dispozitiv intrauterin) este plasat in uter si nu ar trebui sa interfereze sau sa provoace disconfort in timpul actului sexual oral.

Fiecare sterilet are niste fire micute care ies prin colul uterin pentru a permite controlul si extragerea acestuia.

Aceste fire sunt de obicei foarte moi si nu ar trebui sa fie detectate sau sa cauzeze discomfort. Totusi, daca sotia dvs. va simti orice fel de discomfort, ar fi bine sa discute cu medicul ei ginecolog.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/metode-contraceptive-dispozitivul-intrauterin-sau-steriletul_10436