sterilet

Contraceptie

Postata de TeoM cu 12 ani in urma.

buna ziua,

as vrea sa-mi montez un sterilet sau sa-mi urmez un tratament cu contraceptive injectabile.

As vrea sa stiu cat timp dureaza de la efectuarea controlului pana la montarea steriletului.
sau realizarea injectie.
Pentru cele doua cazuri dupa cat timp pot avea contact sexual fara a avea probleme.

De asemenea as vrea sa-mi spuneti, daca se poate, care metoda este mai indicata pt mine. Mentionez ca am 45 ani, sunt supraponderala si nu am mai luat anticonceptionale

Va multumesc

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Anticonceptionalele sunt strict interzise dupa varsta de 35 de ani si cu atat mai mult in caz de supraponderabilitate. Steriletul fara eliberare hormonala este solutia cea mai buna pt dvs sau prezervativul. Discutati aceste apecte cu medicul dvs ginecolog.

TeoM

acum 12 ani

Va multumesc foarte mult pentru raspuns.