sterilet montat poate lua anticonceptionale pentru ai intarzia ciclul menstrual?

Contraceptie

Postata de adriana .i cu 3 luni in urma.

fata mea are montat sterilet o intereseaza daca poate lua anticonceptionale pentru ai intarzia menstruatia fiindca merge la mare

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Se pot administra contraceptive hormonale in timp ce aveti un dispozitiv intrauterin (sterilet). Totusi, combinarea celor doua metode de control al nasterii ar trebui discutata cu un medic deoarece poate creste riscul de efecte secundare.

De asemenea, inainte de a lua orice decizie privind schimbarea metodei de contraceptie, va recomandam sa va consultati cu un medic pentru a discuta optiunile si riscurile potential asociate.

Este important de mentionat ca nici contraceptivele si nici dispozitivele intrauterine nu ar trebui folosite ca o metoda pentru a intarzia menstruatia intr-un mod regulat si ar trebui utilizate strict pentru prevenirea sarcinii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/cum-alegi-cea-mai-buna-metoda-contraceptiva_15358