Sterilet da sau nu?

Contraceptie

Postata de mirabela52 cu 15 ani in urma.

in iulie mi-ampus sterilet chiar daca nu am nascut. Domnul ginecolog mi-a spus ca e in regula, ca nu e cazul sa dau crezare povestilor de pe vremea decreteilor.
Pe de alta parte, am citit ca mucoasa uterina se poate inflama...
Am observat o schimbare in ciclul menstrual si in secretii dupa ce am facut acest pas. Menstra dureaza acum minim o saptamana; inainte dura maxim 5 zile, inclusiv perioada in care sunt eliminate doar resturi. Secretiile au devenit mai consistente, au o culoare schimbata, cateodata cu fire de sange neac***a nici o legatura cu perioada de menstruatie.
Vreau sa stiu TOTUL despre sterilete si mai ales despre eventualele riscuri pe care le prezinta.

Raspunsuri (4)

mirabela52

acum 15 ani

in iulie mi-ampus sterilet chiar daca nu am nascut. Domnul ginecolog mi-a spus ca e in regula, ca nu e cazul sa dau crezare povestilor de pe vremea decreteilor.
Pe de alta parte, am citit ca mucoasa uterina se poate inflama...
Am observat o schimbare in ciclul menstrual si in secretii dupa ce am facut acest pas. Menstra dureaza acum minim o saptamana; inainte dura maxim 5 zile, inclusiv perioada in care sunt eliminate doar resturi. Secretiile au devenit mai consistente, au o culoare schimbata, cateodata cu fire de sange neac***a nici o legatura cu perioada de menstruatie.
Vreau sa stiu TOTUL despre sterilete si mai ales despre eventualele riscuri pe care le prezinta.

adriana36106933

acum 15 ani

Si eu stiu ca steriletul nu e indicat pana nu ai ,macar o nastere...Iar faptul ca ai menstruatie mai indelungata poate fi un efect secundar al steriletului,fara sa fie ,neaparat o inflamatie.Dar daca tu spui ca mai ai si alte manifestari bien ar fi sa ajungi la un control ginecologic.

roxy

acum 13 ani

si eu folosec sterilet si nu am nici o nastere il am de 3 luni si ma simt foare bine cu el

madalyna

acum 12 ani

pot face sex cand sunt pe ciclu chera daca am sterilet montat????????????????