sex neprotejat

Contraceptie

Postata de cu 13 ani in urma.

nu vreau sa ma intelegeti gresit eu , ma refeream k daca a urinat inainte nu au mai ramas spermatozoizi de la "partida" anterioara .

PS. aveam ciclu

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna seara,

din pacate, chiar daca a urinat inainte, pot ramane spermatozoizi, chiar si dupa 2 ore, ba mai mult, puteati ramane insarcinata inca de la primul contact sexual neprotejat, deoarece, chiar daca nu a ejaculat, spermatozoizii pot fi prezenti inca de dinainte.
pentru a evita o sarcina nedorita dar si o multime de boli cu transmitere sexuala, folositi prezervativul. s-a dovedit a fi cea mai sigura metoda de evitare a neplacerilor. alte metode, mai ales cea a calendarului, nu au aceeasi eficienta ca prezervativul.
daca au trecut mai putin de 72 de ore de la contactul sexual neprotejat, puteti folosi ''''pastila de a doua zi'''' cum ar fi Escapelle sau Postinor sau alte produse de acest fel. sa nu uitati insa sa cititi instructiunile cat si posibilele reactii adverse inainte de utilizare. si dupa 2 saptamani sa verificati totusi, cu un test de sarcina.

va urez o seara buna

acum 13 ani

va multumesc. Am sa tin cont de sfaturile dvs. !!

o seara placuta
!!