se poate???

Contraceptie

Postata de alina1037 cu 15 ani in urma.

as dori sa iau anticonceptionale,am 19 ani dar nu stiu sigur daca trebuie neaparat niste analize facute si recomandate de un doctor!Daca nu este necesar,ce as putea lua?

Raspunsuri (2)

acum 15 ani

Buna draga mea,

Este obligatoriu sa mergi la un control!

Daca tii la sanatatea ta si in special la silueta, iti recomand sa vizitezi un medic ginecolog care sa iti prescrie pilulele potrivite organismului tau.
Cred ca ai auzit multe femei plangandu-se ca s-au ingrasat din cauza anticonceptionalelor!
Evita aceste probleme si nu asculta sfaturile celor care te vor sfatui sa iei ce au luat si ele, fara sa aiba vreo problema!

Exista o multimtudine de preparate anticoneptionale si fiecare se potrivesc unu anumit status hormonal si pe langa aceasta, unele preparate pot avea efecte adverse si diverse contraindicatii in functie de starea ta de sanatate si de antecedentele patologice personale si familiale.

Numai bine!

morwena

acum 15 ani

Anticonceptionalele orale pot fi combinate (care contin estrogen si progestativ de sinteza) sau contraceptive numai cu progestativ si sunt recomandate de medic, in functie de beneficiile pe care le au asupra pacientelor. Iti recomand sa faci intai un dozaj hormonal si consult ginecologic si apoi sa iei la recomandarea medicului pilulele anticonceptionale. Pe de alta parte, sunt foarte multe metode contraceptive locale (de la prezervativ, spermicide, diafragma, etc.) din care poti alege.