se poate sa raman insarcinata?

Contraceptie

Postata de Ramona224114041 cu 15 ani in urma.

iau anticonceptionale yasmin si in a 2-a spatamana am omis sa iau 2 pastile apoi le-am luat normal..in acele 2 zile am avut contact sexual..exista posibilitatea de a ramane gravida si dc dupa cele 2 zile a 4-a zi am inceput sa sangerez putin?..astept un raspuns va rog

Raspunsuri (1)

constantin5102798

acum 15 ani

Este o probabilitate destul de crescuta sa fi ramas insarcinata ptr. ca ai inceput sa iei anticonceptionale numai de 2 saptamani iar ovarele pot sa nu fie suficient de depresate ca sa nu se produca ovulatia. Subliniez, ca este doar o probabilitate ! sangerarea de a 4-a zi poate sa fie explcata prin modificarile hormonale suferite(anticonceptionalele contin hormoni care depreseaza functia ovulatorie a ovarului!).