schimbarea orei, program de iarna

Contraceptie

Postata de shoph cu 14 ani in urma.

Buna ziua! Am o intrebare legata de folosirea pastilelor yasmine si cred ca se poate aplica si la alte anticonceptionale. Eu luam pastila zilnic la ora 22.30, de ieri s-a dat ora inapoi cu o ora(s-a trecut la programul de iarna) si din reflex am luat tot 22.30, adica ora 23.30 pe program de vara. mai pe scurt in loc sa iau dupa 24h am luat dupa 25h. exista vreo posibilitate sa raman insarcinata daca sunt la a doua sapt dupa ciclul menstrual? Cred ca d acum inainte va treb sa-mi modif ora si sa iau la ora 21.30 pe programul schimbat, ca sa fie tot 22.30 ora de vara, nu?

Raspunsuri (1)

omnia

acum 14 ani

Buna,

O intrebare buna; nu e nici o problema.
In prospectul pastilelor contraceptive se specifica ca este indicat sa se administreze zilnic, cu aproximaatie la aceeasi ora; o ora in plus sau in minim nu modifica eficienta pastilei. Eu iau in continuare la ora 21.00 (fara sa tin cont de schimbarea orei).

Numai bine!