sarcina????????

Contraceptie

Postata de florina7114353 cu 15 ani in urma.

ajutor!!! data ultimei menstruatii a fost 03.09.08, de egula este cam la 27-28 de zile. perioada in care nu m-am ferit este 03.09-11.09 si 22.09 pana in 30.09 cand stiam ca urmeaza ziua X dar ea nu a mai venit. Mi se pare o vesnicie pana pe 8 cand pot cumpara un test barza. Este posibil sa fie o sarcina????? Cu aceasta metoda a calendarului nu am mai ramas insarcinata de 8 ani. Oare unde anm gresit????? :(((((((((

Raspunsuri (2)

Dorina6899908

acum 15 ani

Eu cred ca ai facut niste greseli in calcule...In primul rand,daca data inceperii ciclului a fost 03 si periodicitatea este de 27-28 de zile, atunci data urmatorului ciclu ar fi 29-30 sept. Perioada fertila este intre a 10-a si a 14-a zi. Deci mai socoteste o data,dupa cum ai prezentat situatia,cred ca esti deja insarcinata.

acum 15 ani

Buna,

Cred ca trebuie sa-ti pastrezi calmul pana in momentul in care vei afla rezultatul testului de sarcina.
Stiu ca este dificil si treci prin momente grele, insa, nu vreau sa te descurajez, dar metoda calendarului este riscanta oricat de precis ai tine cont de ea.
Sa stii ca exista cazuri de sarcina si in cazul actelor sexuale in perioada menstruatiei.

Multa bafta si sper ca sansa sa fie de partea ta!