Sarcina?

Contraceptie

Postata de Deeiutza08 cu 12 ani in urma.

buna seara...as dori sa ma ajutati si pe mine cu sfaturi..daca se poate...eu iau anticonceptionale Yaz de 7 luni..iar la jumatatea lunii decembrie a trebuie sa fac o saptamana pauza ...pe 28 am inceput sa le iau din nou...dar acum..de 2-3 zile ma dor sanii..mi s''au umflat putin..alte simptome nu am ..tin sa mentionez k nu a avut nici act sexual in perioada in care am facut pauza...ma gandesc doar k poate sperma a ajuns din greseala ( de pe maini ) la mine ...intrebarea mea este daca pot sa raman gravida in aceasta 1 saptamana de pauza dupa atata timp de luat pastilele Yaz?..multumesc anticipat !

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in conditiile in care contraceptivul oral este administrat la timpul potrivit (zilnic , la aceeasi ora +/- o ora si jumatate), acesta isi mentine efectul si pe durata celor 7 zile de pauza. pentru ca un spermatozoid sa ajunga in contact cu un ovul, este necesar un contact sexual prin care spermatozoizii vor parcurge canalul cervical , pasajul uterin si al trompei uterine (fecundarea ovocitului are loc in treimea externa a trompei uterine).