sarcina extrauterina ?

Contraceptie

Postata de Ana183 cu 11 ani in urma.

Buna seara...am si eu o problema destul de des intalnita...prezenta unor scurgeri negre-maronii. Mentionez ca iau anticonceptionale (sunt la al 4lea blister) si ca in urma cu o saptamana, menstruatia mi-a venit regulat la terminarea celor 21 de pastile. Am niste dureri groaznice in zona abdomenului si urinez foarte des de o saptamana. E posibil sa fie o sarcina extrauterina ?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Administrarea anticonceptionalelor presupune controlul ciclului menstrual cu ajutorul hormonilor continuti de aceste pastile; pe durata tratamantului si o perioada de dupa intreruperea anticonceptionalelor pot aparea tulburari ale sangerarilor menstruale.
Este recomandat sa efectuati un sumar de urina cu urocultura pentru a identifica o posibila infectie urinara , o ecografie abdominala si un control ginecologic.

Ana183

acum 11 ani

Multumesc pentru raspuns. Mi-am facut o programare peste 4 zile sa vad ce voi rezolva. Intre timp, "scurgerile" s-au transformat in menstruatie propriu-zisa. Ar trebui sa ma ingrijorez si sa grabesc vizita la medic ?