Sarcină..?

Contraceptie

Postata de RalucaGh cu 8 ani in urma.

Salutarile mele
Acum doua zile, cam pe la 4 dimineata, am facut sex neprotejat cu prietenul meu, desi acesta nu a ejaculat in mine, nici macar in apropierea vaginului.
Eram pe finalul menstruatiei, de asemenea
M-am speriat ingrozitor, dat fiind faptul ca eram virgina, si am luat a doua zi Escapelle.
Poate suna absurd, dar exista vreo posibilitate sa fi ramas insarcinata?
Repet, nu a ejaculat in mine.
Multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , nu exista . Va recomand sa apelati la contraceptia de urgenta dupa ce va sfatuiti cu medicul de familie pentru a va explica exact dinamica actului sexual si cum se obtine o sarcina ca sa puteti evalua mai usor riscul de sarcina pe viitor cat si despre bolile cu transmitere sexuala. Metodele de contraceptie variaza de la banalul prezervativ pana la preparatele hormonale. Dupa inceperea vietii sexuale este indicat sa vizitati medicul ginecolog odata la 6 luni si sa efectuati un examen Babes-Papanicolau pe an .