Sa inceput menstruația pe data de 24 și am avut dureri de nivel mediu în zona pelvina (pe jos),pe 25 nu au persistat dureri,care ar putea fi cauza că pe 26 iar sau început dureri care pe parcurs apăreau și dispăreau?

Contraceptie

Postata de Utilizator11698127449 cu 6 luni in urma.

Dureri pelvine (pe jos)

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Exista mai multe cauze posibile pentru durerile pelvine care apar in timpul ciclului menstrual. Unele dintre acestea includ:

1. Contractii uterine: Acestea sunt contractii ale muschiului uterin care pot determina durere pelvina. Aceste contractii pot varia in intensitate si pot aparea si disparea pe parcursul ciclului menstrual.

2. Endometrioza: Aceasta afectiune apare atunci cand tesutul endometrial (tesutul care captuseste uterul) creste in afara uterului. Aceasta poate provoca dureri pelvine severe in timpul ciclului menstrual.

3. Sindromul ovarelor polichistice

4. Infectii pelvine: Infectiile la nivelul uterului, trompelor uterine sau ovarelor pot provoca dureri pelvine. Acestea pot fi cauzate de bacterii care patrund in tractul reproducator prin intermediul activitatii sexuale neprotejate sau a altor factori.

5. Fibroame uterine: Acestea sunt tumori benigne care se formeaza in peretele uterin si pot provoca dureri pelvine in timpul menstruatiei.

Este important sa consultati un medic pentru a determina cauza exacta a durerilor pelvine si a altor simptome asociate.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/tratamentul-durerilor-menstruale-dismenoree_1056